Víno lze uchovávat doma, stačí dodržovat zásady

Bez ztráty svých dobrých vlastností se dají bílá vína za ideálních podmínek skladovat zhruba půl roku, červená pak rok. Pokud si tedy doma šetříte láhev na speciální příležitost, měli byste dodržovat následujících 5 tipů pro správné uchovávání vína.

Zajistěte stálou teplotu a vlhkost

Ne nadarmo každý dobrý vinař disponuje vlastním sklepem. Právě v něm totiž najdeme ideální podmínky pro uchovávání vína. Ty vytváří chlad, tma a vlhko. Ideální teplota pro skladování bílého a růžového vína je mezi 9 a 11 stupni. Pokud nemáte sklep, doporučujeme víno uchovávat v ledničce, ve které se dá nastavit optimální teplota. Uložením vína do spíže riskujete kolísání teploty, které vínu značně uškodí. Kromě teploty je důležitá také vlhkost, která je pro skladování vína ideální mezi 65 až 80 %.

Vzduch je nepřítel vína

Některá vína jsou vhodná k okamžité konzumaci a nedoporučuje se je uchovávat ani po dobu několika málo týdnů. Jsou to zejména vína, která jsou nalita v nepříliš dobře utěsněné láhvi. Před koupí proto vždy zkontrolujte, jestli je korek správně zasazen a je tedy dostatečně zabráněno přístupu vzduchu. Právě vzduch je dalším nepřítelem vína a připravuje jej o čerstvost. Vzduch nutí víno neustále pracovat a dříve stárnout. Pokud je tedy nedostatečně uzavřená láhev, víno v ní rychleji ztrácí své dobré vlastnosti.

Víno nasává pachy

Při uložení vína do sklepa, do ledničky nebo na jakékoliv jiné místo musíte též přemýšlet, co všechno společně s vínem naskladníte. Víno, respektive korek, má totiž tendenci nasávat okolní pachy, které tak proniknou přímo i do aroma vína. V žádném případě proto neuchovávejte víno s nebezpečnými chemikáliemi, například v kuchyňské lince společně s dezinfekčními přípravky. Opět se zde inspirujte některými vinaři, kteří sklep využívají k ukládání i jiných věcí než vína. Bílá vína můžete skladovat například společně s ovocem nebo jinými potraviny, které nevydávají silný či nevhodný zápach.

Láhve skladujte vodorovně

Vinaři pečlivě hlídají, aby se k vínu nedostal vzduch, proto ve vinném sklípku nikdy nespatříte láhve skladované „nastojato“. Ačkoliv se vám může zdát, že je korek nepoškozený, víno se může zkazit. Je to právě kvůli tomu, že jste láhev skladovali kolmo. Korek tak přestal být v kontaktu s vínem a vyschl.

S láhvemi příliš nehýbejte

Se správným skladováním souvisí také omezení pohybu s vínem. Manipulujte s ním opravdu jen v nutných případech. Víno neukládejte ani do míst, kde hrozí drobné otřesy, například blízkostí některého elektrického spotřebiče. V případě častého přemisťování nebo drobných otřesů ztrácí víno svůj charakteristický buket.

Zdroj: Regiony24.cz

redakce

Zpravodaj Vino.tk

You may also like...