Smutná zpráva z vinného a gastro světa

Jméno Sam Beall není v tuzemsku příliš známo. Nicméně v USA mezi milovníky vína a vysoké gastronomie to – bohužel – byla jedna z ikonických postav. Bohužel proto, že 25. února zemřel ve svých 39 letech na následky pádu na lyžích.
Vybudovat špičkovou restauraci s několika tisíci položek na vinném lístku a stovkami tisíc lahví ve vinném sklepě je téměř nadlidský výkon kdekoliv na světě. I v USA, které jinak zdroji a náročnou gastronomickou klientelou oplývají. I na takto náročném trhu se však drtivá většina špičkových restaurací zaměřuje na oblast východního pobřeží a Kalifornie.
Unikum Sam Bealla bylo v samotném faktu, že jeho restaurace Blackberry farm leží v Tennessee. A to je stát USA, který je vyhlášený svou whiskey, ale rozhodně ne špičkovou gastro-scénou. Sam Beall z malé rodinné usedlosti (farmy o několika hostinských pokojích) vybudoval postupně gastronomické centrum o 3 restauracích, jejichž vinný lístek byl opakovaně oceňován jako nejlepší či jeden z nejlepších v USA časopisem Wine Spectator.

Fotka od : Beall and Thomas

Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...