Průšvih týdne: Tekutina z Makedonie pod nálepkou moravského vína! Pozor na blamáž!

Je to už nějaký ten pátek, co jsem se pokusil v jednom hotelu na Šumavě objednat víno. Na jídelním lístku bylo uvedeno jen „bílé víno“, a tak jsem se zeptal číšnice, odkud je. Odvětila, že z Jablonce. Nejprve jsem myslel, že můj dotaz nepochopila, ale po prozkoumání etiket na lahvi bylo jasné, že opravdu mluví o víně. Na té přední bylo napsáno „Víno bílé“, na kontraetiketě „Stáčeno v Jablonci nad Nisou“.

Na tuto příhodu, snad deset let starou, jsem si vzpomněl minulý týden při redakčním testu. Téma – vína ze supermarketu do 150 korun. (Více o testu ZDE)  Pln důvěry v nápis nad regálem „Morava“ jsem sáhl po několika lahvích. Jako první mi padlo do oka vinařství Blatel z Blatnice. Bydlím odtud jen 8 kilometrů, nebyl tedy důvod k pochybnostem. Přední etiketa hlásala odrůdu Chardonnay bez uvedení ročníku, a tak jsem lahev otočil. Informace o ročníku nikde, zato o původu ano. Žádná Morava, žádné blatnické stráně pod svatým Antonínkem. Hrozny jsou z Makedonie… Jediným kladem lahve, ba i vína bylo viditelné Braillovo písmo na přední etiketě. Ani to však nesdělovalo původ hroznů, jak jsme si ověřili aplikací v mobilu.

Další lahev pod nápisem Morava oznamovala jen stroze Chardonnay – Bílé víno. Na kontraetiketě byl už dotisk psaný slovensky: Biele víno stáčiareň Rimavská Sobota, víno zo Španielska. Ročník opět chyběl. A pointa na závěr – firma se jmenuje Vindevie (Víno života) a sídlí v Potravinářské ulici.

Trojici lahví pod nápisem „Morava“ doplňuje etiketa nazvaná „Chardonnay B“, opět bez uvedení ročníku a drobným písmem na zadní etiketě země původu Itálie.

Ve výše uvedených případech se patrně nejedná o matení spotřebitele, vždyť všechny údaje jsou přece správné! Kdo je ale rozhodně zmaten, jsou pracovníci řetězců, kteří do regálů řadí lahve podle dodavatele. Následně to pak odnese důvěřivý zákazník, který ani po otevření lahve většinou nezjistí, co vlastně pije. Kdo by se v tom také v sobotu večer při oslavě narozenin šťoural! A pokud šťouralové opravdu jste a uvědomíte si nevalnou chuť těchto vín (viz redakční test), nadávky padnou na hlavu moravských vinařů. Takže závěr: Víno Blatel, stáčírny a „regálníci“ v supermarketech dělají poctivým moravským vinařům medvědí službu.


You may also like...