Zemřel bývalý president burgundského vinařství Maison Louis Latour

Francouzský vinař Louis Latour zemřel v 83 letech na selhání srdce. Již jedenáctá generace vinařů následuje jeho vize i po jeho odchodu. Vinařství funguje od roku 1797. Louis Latour vedl slavné vinařství v letech 1958 až 1998. „Byl to jeden je velkých mužů Burgundska. Významný člověk pro vinařství Maison Latour. To, čím jsme nyní, máme díky němu,“ uvedl pro server Winespectator.com jeho syn Louis- Fabrice, současný president vinařství.
Latour převzal vinařství po těžkých dobách pro tento průmysl. Vinaři ztratili důležité trhy v období obou světových válek, americké prohibice i během velké hospodářské krize. Latour naplňoval své vize i přesto, že byly kontroverzní. Odmítl například prodávat populární Beaujolais po slabé sklizni v roce 1980. Vysloužil si za to velkou kritiku. O rok později se rozhodl expandovat do oblasti Ardèche, necelých 300 kilometrů jižné od Beaune. S místními vinaři spolupracoval na produkci Chardonnay. V roce 1986 si zde vinařství vybudovalo vlastní zázemí. A aby toho nebylo málo, ve stejném roce založil Louis Latour vlastní společnost pro dovoz vína do USA. V současnosti je americký trh pro vinařství Maison Latour nejdůležitější. Celkem Latour vyváží víno do 125 zemí světa. Do Spojených států jde 30 procent ze celkové půlmilionové roční produkce.
Louis Latour se narodil v roce 1932. Absolvoval Institut politických studií v Paříží. Jeho spolužákem byl například tehdy ještě budoucí francouzský prezident Jacques Chirac.

Zdroj: Winespectator.com

You may also like...