Novozélandské vinařství Yealands Estate a jejich Sauvignony

Když Peter Yealands sázel v roce 2002 první keře révy vinné v oblasti Seaview v údolí Awatere, mnoho lidí si myslelo, že v těchto náročných podmínkách nemá réva šanci. Prudké kontury úpatí kopců, kamenitá zem, silný vítr od oceánu, silné slunce a málo dešťových srážek, nejsou podmínky, v jakých se obvykle vinice sadí.

Peter Yealands však přemýšlel jinak. Pěstuje hrozny a tvoří vína v dokonalé harmonii s přírodou. Silnou sluneční a větrnou energii využívá ve svůj prospěch pro výrobu elektrické energie. Pro zavlažování využívá dešťovou vodu a místo sekání trávy pomocí strojů chová miniaturní ovečky, které trávu spásají. Vše, co Peter Yealands dělá, je projevem jeho silné lásky k zemi a zejména k Novému Zélandu.Yealands-Estate-vinarstvi-3

Vinařství je jednou z mála firem na světě, které získaly certifikát CarboNZero a první na Novém Zélandě měří a eliminuje skleníkové plyny.

Vinice Seaview v údolí Awatere v Marlborough jsou vystaveny těm nejnáročnějším podmínkám pro pěstování révy v Marlborough. Silné slunce a vítr, chladné noci a nízké množství dešťových srážek, produkují menší bobule se silnější slupkou a intenzivní ovocnou chutí. Tyto náročné podmínky velmi dobře svědčí hroznům odrůdy Sauvignon Blanc.

Půda je velmi slaná a obsahuje velké množství minerálů. Před miliony let se nacházela pod hladinou moře, jak o tom svědčí četné fósilie a lastury, které jsou nalézány. To se také odráží na chuti vína.

Aroma Sauvignonů ukazuje čisté ovocné vůně kvajávy, listů černého rybízu, čerstvých bylinek, doplněné o jasné citrusové tóny. Chuť je dobře strukturovaná a elegantní, s výraznou minerální dochutí.

Od 8. 8. 2008, kdy Peter Yealands založil společnost YEALANDS FAMILY WINE, získala jeho vína více než 850 medailí na světových výstavách. Významným oceněním je vyhlášení za Producenta těch nejlepších Sauvignonů na světě (International Wine Challenge 2012) a Novozélandského producenta roku (International Wine & Spirit Competition 2014).

Velmi významným oceněním z poslední doby je titul Sauvignon Blanc roku 2015 na soutěži Australských a Novozélandských vín, Winestate Wine of the Year Awards. Ocenění získal

Sauvignon Single Vineyard

Sauvignon Single Vineyard

Sauvignon Blanc Single Vineyard, víno z ročníku 2015. Hrozny pro toto víno byly vypěstovány na vinicích Seaview Vineyard v údolí Awatere. Tato oblast je vystavena  nejnáročnějším podmínkách pro pěstování révy v Marlborough. Silné slunce a vítr, chladné noci a nízké množství dešťových srážek, produkují menší bobule se silnější slupkou a intenzivní ovocnou chutí.

Sauvignon Blanc Single Vineyard je směsí ze čtyř různých bloků vinice – dva teplejší bloky, chráněné uvnitř vinic a dva bloky vinice z kamenitého pobřeží oceánu. Víno v sobě spojuje harmonii rozmanitých částí vinic. Hrozny z teplejších míst přispívají aromatickými látkami a hrozny z chladnějších míst dávají vínu minerální strukturu a délku. Vinice Seaview Vineyard produkují vysoce aromatické hrozny s příchutí černého rybízu a kvajávy a mají v sobě mineralitu, život a odrůdovou čistotu.

Nyní mohou milovníci a znalci vín v Česku a na Slovensku posoudit kvalitu tohoto šampiona mezi Sauvignony. Sauvignon Blanc značky Yealands z Marlborough na Novém Zélandě dováží Vinicola, s. r. o. a zákazníci je mohou zakoupit přímo u dovozce nebo ve specializovaných vinotékách. Zároveň je možné toto víno ochutnat na degustaci pořádané dovozcem 20.6. – více informací ZDE.

 

You may also like...