Test mladých vín 2016: Díl II. – Růžová vína

Mladá vína jsou fenomén posledních 10 let. Rekordy jejich spotřeby letos nepadly, rekordní je spíš konzumace svatomartinských hus. A i když by se mohlo zdát, že červená mladá vína by k ní byla ideální, jsou to vína bílá a růžová, která hrají prim. Tak se pojďme podívat na výsledky toho, co se letos urodilo na Moravě z modrých hroznů, ale nestalo se z toho červené víno:

Zweigeltrebe rosé, Svatomartinské 2016 – Mádl vinařství hvezda1hvezda1hvezda1hvezda05

Pomyslný vítěz mezi růžovými víny, ale opravdu jen velmi velmi těsně. Finále bylo více než vyrovnané. Vůně v rámci testovaných vín patřila k těm jemnějším, ne tak výrazná. Chuť přímočaře líbivá, kulatá, ovocná. Trochu plnější než u klaret z Nového vinařství a lehce kořenitá oproti rosé z vinařství Vajbar. Tímto růžovým neudělátá chybu.

Svatovavřinecké rosé, Svatomartinské 2016 – Vinařství Vajbar hvezda1hvezda1hvezda1hvezda05

Svěží, lehké, čisté mladé růžové víno, které vám dodá nejen chuť k dalšímu ochutnání, ale i určitou pozitivní energii (ano, může za to alkohol obsažený ve víně). Vzorek se umístil na bedně a opravdu jen subjektivní rozdíly jej dělí od pomyslného prvního místa. Navíc, oproti drtivé většině mladých vín, design lahve je velmi zdařilý.

Svatovavřinecké klaret Village, Svatomartinské 2016 – Nové vinařství hvezda1hvezda1hvezda1hvezda05

I když to kvalitě vína nijak neubírá, musíme konstatovat, že Novém vinařství mají zvláštní definici toho, co je to klaret. Toto víno je prostě růžové. Je jedno jak dlouho macerovalo či nemacerovalo, objektivně je to rosé. Ale dobré rosé. Minerální, hladké a dlouhé. Je to elegantní záležitost, na první nástřel možná trochu decentní, ale na konci večera se přistihnete, že ze všech vín byste nejraději pili toto. 

Zweigeltrebe rosé, Svatomartinské 2016 – Vinařství Konečný hvezda1hvezda1hvezda1

Na první pohled nenápadný vzorek. Na pohled druhý jej lze přirovnat k moravskému rosé z Provence. A to je už nějaká pochvala. Ve vůni kombinace svěžesti a tónů anglických bonbónů. V chuti nádech kdoule. Velmi elegantní.

Svatovavřinecké rosé Village, Svatomartinské 2016 – Nové vinařství hvezda1hvezda1hvezda1

Druhý vzorek rosé z Nového vinařství, tentokráte skutečně pojmenovaný rosé. Ve vůni i chuti najdeme větší výraz, kořenitost. Pradoxně to ale vínu ubírá na eleganci. Pořád máme před sebou premiové rosé, ale… na špičku to dnes stačit nebude….

Zweigeltrebe rosé, Svatomartinské 2016 – Štěpán Maňák hvezda1hvezda1hvezda1

Další ukázka, jak jsou dnes růžová vína na Moravě na vysoké úrovni. Čisté, elegantní, ovocné rosé. Nic nepřebývá, nic neschází. Přesně takové jak si rosé představujete a…. stejně to na lepší místo nestačilo.

Svatovavřinecké rosé, Svatomartinské 2016 – Vinařství Žůrek hvezda1hvezda05

Ne každý den je posvícení… Vůně odlišná od všech vzorků v testu. Někdo by řekl specifická, někdo divná, my měli pochybnosti o zraví použitých hroznů. Chuť tento trend bohužel potvrdila. Není to průšvih, pořád obstojné rosé. Ale na výše popsaná vína se dívá z dost velké vzdálenosti.

Dornfelder rosé, mladé víno polosladké – Vinařství Trávníček & Kořínek hvezda1hvezda1hvezda1

Poslední dvě uvedená vína nejsou ve finále poslední. Hrají svou vlastní ligu. Sladkou ligu. Polosladké růžové jako Svatomartinské…měli jsme o tom pochybnosti do doby, než jsme zjistili, že testovaná láhev je poslední vůbec k dispozici. Trh si to žádá, tak tady to je. Čistě, poctivě odvedená práce s odrůdou Dornfelder. Elegantní design láhve. Obsah jednoznačně směřuje do segmentu dívek  žen „pod 20“ a „nad 65“ – a to je dost velká cílovka.

Svatovavřinecké rosé, mladé víno polosladké – Lahofer

Podobné víno jako předchozí. Charakterem standardnější, tradičně ovocný svaták  s trochou kořenitosti. Lahofer umí dělat líbivá mladá vína a toto je toho důkazem. Pokud se vám kombinace Svatomartinské, rosé a polosladké nepříčí, tak je to tip pro vás.

You may also like...