Chardonnay: Ne každý den je posvícení

Patrně nejoblíbenější odrůdou na světě je Chardonnay. Od Chile přes celu Evropu až k nově vysazeným vinicím v Číně. Tato odrůda nabízí světu ta nejlepší (nebo alespoň jedny z nejlepších) vína světa. Renomé mateřské oblasti Chardonnay, francouzského regionu Burgundska, dosáhlo legendárnosti. Nejdražší lahve se prodávají za více jak 1000EUR a statečně konkurují svým červeným kolegům. Pít Chardonnay je prostě  in. Chardonnay je reálným králem bílých vín, přestože to o sobě už několik století tvrdí Ryzlink.  

Ale. Vždy tam nějaké ALE je: vedlejší efekt. Popularita této odrůdy způsobila, že spousta vinařů tento typ vína „fláká.“ Vědí, že cokoliv s nápisem „Chardonnay“ na etiketě prodají. Podobně je na tom Cabernet sauvignon, Pálava či Rulandské šedé / Pinot Gris – Grigio/. Takže paradoxně vám jedna a ta samá odrůda může nabídnout ten nejlepší i nejhorší zážitek pro vaše chuťové pohárky. A pak tu máme ještě imitátory či chcete-li vinné převlékače kabátů. Ale k tomu až za chvíli…

Shodou okolností se mi dostala do ruky (a skleničky) láhev kalifornského Chardonnay z vinařství Francise Ford Copolly. Na první pohled nebylo zrovna snadné identifikovat původ tohoto vína, a tak rozdělím jeho popis na dvě části. Na formu a obsah: na vzhled lahve a projev vína.

Vzhled lahve aneb chcu ale nemožu

Vzpomínám si na vinařsko asi-anekdotu na téma nalezení kalifornského vína s nápisem „Chardonnay – red wine“ či „Chablis of California“ – prostě v USA mají a měli volnější přístup ke geografickým popisům vína. Z našeho evropského pohledu spousta amerických etiket vín své konzumenty mystifikuje. Vezměme to postupně. Dominantní nápis na etiketě překvapivě není Chardonnay (to nelže) ale „VOTRE SANTÉ“ aneb Na vaše zdraví. Na jedné straně jasná snaha o evokování francouzského vína, na druhé straně nic neříkající název. Pak zde najdeme dva upřímné názvy – California a Chardonnay. Nic proti. Na vrcholu etikety opět ční francouzský nápis s lehce mezinárodním významem „cuvée du patron“ -volný překlad by mohl být „šéfovo víno.“ V praxi nic neříkající hezky vypadající francouzský text. Ve spodní části pak najdete „appellation controlee“ – aneb označení, že hrozny pocházejí z přesně vymezené vinařské oblasti. Fajn. Ale francouzské oblasti…V Kalifornském víně… Vinařství uvádí, že toto víno je pocta vášni babičky zakladatele pro francouzský pozdrav „Á votre santé“ a francouzská vína vůbec. Hezké. Ale pořád je to plagiát. Můžu mít sebevíc rád Ferrari, ale z mé Felicie to prostě supersport neudělá. 

Obsah lahve aneb dojde ke zvratu?

První kontakt s obsahem lahve jakoby stále pokračoval v nastavených kolejích etikety. Nudné, tuctové Chardonnay. Neharmonický projev přezrálých meruněk, který najdete ve spoustě levných zástupců této odrůdy z Balkánu. Chuť skóre také neposouvala dál a vypadalo to na propadák. Naštěstí jsem vínu dal čas. Hodně času. A naštěstí se rozkoukalo a zaoblilo. Ostré, vtíravé tóny á la meruňka byly pryč, dokonce se objevil náznak smetanovosti a v jednu chvíli jsem dokonce zvažoval použití výrazu „minerální.“ Nakonec jsme ale stejně zůstali v Kalifornii. Víno je plné, mohutné a jeho „úkolem“ je zaujmout vás prvním douškem, který si dáváte na party o 1500 účastnících, kdy vedle vás grilují steaky a mnozí to přehnali z parfémem. Prostě chardonnay do tvrdých nekompromisních amerických vod. My v Evropě jsme možná změkčilí a ne tak přímočaří, ale pod pojmem Chardonnay si přece jen představujeme něco jiného. 

Francis Ford COPPOLA Votre Santé Chardonnay- 468Kč ( z cenového pohledu uberte půl hvězdičky)

 

Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...