Machinace s víny v Bordeaux

Na podvody s alkoholem či vínem jsme bohužel u nás zvyklí. Ale většinou se to týká Pálavy, která „shodou okolností“ vznikne v cisterně vozu dopravujícího víno z Moldávie. A to při překročení státní hranice. Prostě vinný zázrak. Ale jak je vinný průmysl prosperující, bobtnající a dynamicky se vyvíjející se, občas dostane někdo nápad si cestu k úspěchu zkrátit a zrychlit. V poslední době se to často týká Bordeaux, ale hlavně falzifikátů exkluzivních značek – chateau jako Petrus, Margaux a podobně. A jedná se o záměny / změny ročníků či prezentování špičkového vína oblasti za ultra špičkové. Nebo-li vezmu láhev za 100 EUR, přelepíme etiketu, trochu jí „ušmudláme“ aby získala patinu   – a světe div se, láhev za 500 EUR je na světě.

Grand Vins de Gironde

Aktuální kauza z Bordeaux je ale odlišná. Společnost Grands Vins de Gironde (GVG) byla obviněna z podvodu a byla jí udělena pokuta v přepočtu cca 10 milionů korun.  Prohřeškem bylo vydávání základních francouzských vín za lukrativnější apelace z regionu Bordeaux stejně jako nezákonné kombinování (míchání) vín různých ročníků, producentů a apelací. Pokuta byla udělena také panu Eric Marinovi – bývalému řediteli GVG.  Jeho obvinění bylo nicméně sníženo, protože část zjištěných prohřešků proběhla v době, kdy již nebyl ve své funkci.

Kdo je společnost GVG: Velký obchodník v Bordeaux specializující se na velké objemy základních vín (tzv. bulk wine), které distribuuje pro různé zákazníky pod různými značkami. Klíčovým problém je však fakt, že díky své logistické struktuře je zároveň partnerem (mají u nich uskladněna vína) negotiantů / velkoobchodníků Borie Manoux, de Malet de Roquefort a Cordier Mestrezat. A ti se všichni specializují na vyšší a nejvyšší kategorii vín z Bordeaux. Komplikovanost situace je o to vyšší, že GVG je vlastněno společnosti BCAP, kterou řídí rodina Casteja, která pro změna také vlastní zmíněného negotianta Borie Manoux a dále pak Mähler-Besse.

Webová stránka GVG

Původní zjištění nesrovnalostí se datuje do roku 2014, kdy byl zjištěn při inspekci nesoulad mezi skladovými stavy GVG a Borie Manoux a to v objemu 200 tis. litrů vína. Aktuální pokuta se týká prohřešků v době od ledna 2014 do prosince 2015. Část zaměstnanců přiznala, že k záměně došlo z důvodu obchodního tlaku, kdy bylo potřeba například expedovat ročník 2011, který však již nebyl k dispozici, tak byl použit ročník 2012 bez změny etikety. Všechna takto dotčená vína byla určena na čínský trh. Obhájci argumentovali, že k chybám nedošlo záměrně, ale nedbalostí a nedůsledností v hektickém období roku, kdy se lahvuje a expeduje více jak 100 druhů rozličných vín na jednom místě. Soud však jejich námitky neuznal z odůvodněním, že žádné z vín dalších negotiantů de Malet de Roquefort a Cordier Mestrezat nebylo dotčeno.

 

 

Martin Kozák

redaktor VINO.TK

You may also like...