Původ:  Bílá odrůda, vypěstoval ji roku 1882 prof. Herman Miller (pocházel z kantonu Thurgau) ze semene ve vinařském institutu v Gensenheimu (Německo). Semenáč byl selektován v roce 1891ve Wedensvilu. Prof.Müller se domníval, že kříží Ryzlink rýnský a Sylvánské zelené. Analýzou DNA však bylo zjištěno, že odrůda nemá dědičné vlohy po Sylvánském, proto se usuzovalo, že je semenáčem Ryzlinku rýnského. Nejtěsnější podobnost má totiž s odrůdou Rabaner, která je křížením dvou klonů ryzlinku. Dle posledních analýz je Müller Thurgau kříženec Ryzlinku rýnskéhoMadlenkou královskou (Madelaine royale). U nás je zapsána v Listině povolených odrůd od roku 1941 a tvoří 10% plochy vinic. Světová výměra je 50 000 hektarů. Nejvíce Německo – 14 000 hektarů. Odrůda se hojně pěstovala i na N.Zélandu (1200hektarů), ale dnes je na ústupu na úkor Sauvignonu.

Vlastnosti: Raná odrůda, zraje v polovině září, málo odolná proti houbovým chorobám a proti mrazům. Nesnáší suché, písčité a kamenité půdy.

Víno: Žlutozelená barva, muškátová vůně s tóny broskví. V chuti nízký obsah kyselin, extraktivní. Příjemné odrůdově charakteristické aromatické látky.  Víno se pije mladé (do 2 až 3 let), nevhodné pro archivaci.

Synonyma: Мюллер-Тургау, Мюллер, Мюллерка, Мюллерово, Риванер, Ризванец (vše Rusko), Miler Turgau, Müller, M. Tourgau, Müllerka, Müllerovo (Slovensko), Müller Thurgeau (Chile), Rivaner (Rakousko, Německo, Slovinsko), Riesling-Sylvaner (Rakousko, Švýcarsko, Lucembursko), Riesling × Sylvaner (Švýcarsko), Rizlingszilvani (Itálie), Rizvanac Bijeli, Rizvanec (Chorvatsko, Slovinsko), Rizvaner

Gastronomie: Ryby, měkké sýry, zeleninová polévka.